Your Videos! Any class from any contest - yours to post anywhere. Order a video file of any class FROM ANY CONTEST PRODUCED BY GMV. Email wayne@gmv.com.au for details.

2014 Arnold USA Amateur Men # 2
2014 Arnold Classic Amateur Men – # 2  (DVD)

2014 Arnold Classic Amateur Men – # 2 (DVD)

AUD $34.95

GMV-877- DVD  Open Region DVD  Sample Preview
Duration:  167 mins

This Men’s DVD #2 of 2 presents all of the classes of the MEN’S MASTERS BODYBUILDING, MEN’S CLASSIC BODYBUILDING and MEN’S PHYSIQUE.  See all of the lineups, key comparisons and callouts plus posing by the top guys, and all awards, plus the 3 OVERALL POSEDOWNS.

Product Description

2014 Arnold Classic Amateur Men – # 2 

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING
MEN’S MASTERS BODYBUILDING
MEN’S PHYSIQUE

Columbus, Ohio   February 27th to March 1st, 2014.

The 2014 IFBB Arnold Classic & Arnold Sports Festival are both Presented by Classic Productions.
Celebrating the 26th Year of the Arnold Classic.

This Men’s DVD #2 of 2 presents all of the classes of the MEN’S MASTERS BODYBUILDING, MEN’S CLASSIC BODYBUILDING and MEN’S PHYSIQUE.

The Arnold Classic Amateur is similar to a World Championships of Men’s Amateur Bodybuilding, featuring the top amateur guys from the NPC and IFBB from around the world.

HUGE PHOTO GALLERY. 

See all of the lineups, key comparisons and callouts plus posing by the top guys, and all awards, plus the 3 OVERALL POSEDOWNS, won as follows:
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVERALL: Sergii Gorenkov (Russia)
MEN’S MASTERS BODYBUILDING OVERALL: Eduardo Zoega de Oliviera (Brasil)
MEN’S PHYSIQUE OVERALL: Felipe Souza Murakami de Franco (Brasil)

Extras:
Amateur Winners introduced at the Pro Show Finals
Amateur Men’s Photo Gallery

Photos:  All photos by Carl Wade  BRONZEMINK@YAHOO.COM

MEN’S CLASS WINNERS in DVD # 2.

MEN’S MASTERS BODYBUILDING Over 40: Jose Cermeno (Venezuela)
MEN’S MASTERS BODYBUILDING Over 50: Eduardo Zoega de Oliviera (Brasil)
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING Short: Rodrigo Coelho Alves (Brasil)
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING Tall: Sergii Gorenkov (Ukraine)
MEN’S PHYSIQUE A Class: Paulius Ratkevicius (Lithuania)
MEN’S PHYSIQUE B Class: Setanta Carroll (Canada)
MEN’S PHYSIQUE C Class: AJ Shukoori (Canada)
MEN’S PHYSIQUE D Class: Felipe Souza Murakami de Franco (Brasil)
MEN’S PHYSIQUE E Class: Deverell Maxwell (USA)
MEN’S PHYSIQUE F Class: Anthony Gibson (USA)

COMPLETE ARNOLD CLASSIC DVD COLLECTION.

AMATEUR MEN’S RESULTS – AS SEEN IN THIS DVD

MEN’S MASTERS BODYBUILDING OVERALL: Eduardo Zoega de Oliviera (Brasil)

Over 40
1. Jose Cermeno (Venezuela)
2. Karim Boumazza (France)
3. Valeri Koptenko (Ukraine)
4. Filippo Masucci (Italy)
5. Zak Pallikaros (United Kingdom)
6. Martin Hainbach (Germany)
7. Mustapha Bellaha (Morocco)
8. Monilandio Ponchit (Brasil)
9. Pat Warner (United Kingdom)
10. Sergey Karandashov (Russia)
11. Gilberto Alves Feitosa (Brasil)
12. Vitaly Uglov (Russia)
13. Larry Ray Jr. (USA)
14. Rick Lindsey (USA)
15. Jeff Bolton (USA)
16. Adolphus Bales (USA)

Over 50
1. Eduardo Zoega de Oliviera (Brasil)
2. Gerónimo Risso (Peru)
3. Eduardo da Motta dos Santos (Brasil)
4. Paul Dubois (Canada)
5. Scott Stein (USA)
6. Augustine Lee (Singapore)
7. Barry Morris (USA)
8. RIchard Scott (USA)
9. Rinze Bulstra (USA)

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVERALL: Sergii Gorenkov (Russia)

Short (Up to 175 cm)
1. Rodrigo Coelho Alves (Brasil)
2. Marcelo Rafaelli (Brasil)
3. Damiano Telesca (Italy)
4. Enrique Bonifaz (Peru)
5. Joel Scheek (Netherlands)
6. Jhoan Ramos (Peru)
7. Darrell Flowers (USA)

Tall (Over 175 cm)
1. Sergii Gorenkov (Ukraine)
2. Majid Gholamghamadi (USA)
3. Kenneth Robert Jensen (Denmark)
4. Alexey Shaev (Russia)
5. Marcel Schlegel (Germany)
6. Serhii Palkin (Ukraine)
7. Maxim Denisov (Russia)
8. Svetozar Milenkovic (Serbia)
9. Carlos Cantero (Paraguay)
10. Pascal Wilhelm (France)
11. Aleksander Prikhodko (Russia)
12. Anderson Ramos (Brasil)
13. Roberto de Meirelles (Brasil)
14. Serge Rouze (France)
15. Konstantinos Tsafos (Greece)
16. Austin Williams (United KIngdom)
17. Jordan Owens (United Kingdom)
18. Andrea Volpe (Italy)
19. Lasse Sørdal (Norway)
20. Luis Vinicius Exaltacão (Brasil)
21. Umberto Frascella (Italy)
22. Takis Venios (Australia)
23. Henrik LIndh (USA)
24. Beat Geser (Switzerland)
25. Eiffel Gilyana (USA)
26. Hlynur Kristinn Rúnarsson (Iceland)
DNC Vladimir Glisovic (Serbia)

MEN’S PHYSIQUE OVERALL: Felipe Souza Murakami de Franco (Brasil)

Men’s Physique A Class up to 170 cm
1. Paulius Ratkevicius (Lithuania)
2. Caio Pannain (Brasil)
3. Hallart Keaton (USA)
4. Kenny Mackey (Bahamas)
5. Nathan Seredich (USA)
6. Gene Komsky (USA)
7. Israel Sanchez (USA)
8. Zaldy Leynes (USA)
9. Ivan Iniguez (USA)
10. Vinicius Soares (Brasil)
11. Mitsavanh Boualyvongane (USA)
12. Kennedy Wolfrom (USA)
13. Ernest Jiminez Municio (Spain)
14. Abed Jamal Eddine (Lebanon)
15. Adam Malonjao (USA)
16. Chris Bowen (USA)

Men’s Physique B Class up to 174 cm
1. Setanta Carroll (Canada)
2. Zach WItchey (USA)
3. Logan Barnhart (USA)
4. Hashim Youshaa (Denmark)
5. Derrick Blevins (USA)
6. Ben Noy (United Kingdom)
7. Juan Lucas Lorenzo (Phillipines)
8. Marco Gandolfi Vannin (Italy)
9. Joun Arzurjo (Mexico)
10. Lance Phillips (USA)
11. Valentino Tozz (Italy)
12. Rodrigo Barbosa (Brasil)
13. Jonathan Thomas (Canada)
14. Luis Labra (USA)
15. Donnie Anderson (USA)
16. George Jones (USA)
17. Sherman Mathis (USA)
18. Junaid Kaliwala (India)
19. Zach Scheerer (USA)
20. Alex Urbina (Honduras)
20. Gary Chaney (USA)
20. Devin Sherman (USA)
20. John Kmetz (USA)
20. Sean Sims (USA)
20. Charlie Garcia (USA)
20. Andrew Smith-Cicarella (USA)
20. Curtis Hoyt (USA)
20. Terrence Upchurch (USA)
20. Joe Moss II (USA)

Men’s Physique C Class up to 178 cm
1. AJ Shukoori (Canada)
2. Stanislas Delongeaux (Nigeria)
3. DeWayne Triplett (USA)
4. Desmond Ollivierre (USA)
5. Brian Bellhorn (USA)
6. Kevin Lisak (USA)
7. Rob Rubinic (Canada)
8. Peter Kennedy (Canada)
9. Scott Porter (Australia)
10. Melvin Quinones (USA)
11. Michael Rigoni (USA)
12. Nathaniel Latham (USA)
13. Thad Tragon (USA)
14. Berek Rankin (USA)
15. Grant Elias (USA)
16. Jim Thom (USA)

Men’s Physique D Class up to 182 cm
1. Felipe Souza Murakami de Franco (Brasil)
2. Sam Andrews (New Zealand)
3. James Cant (Australia)
4. Felipe Kokudai (Brasil)
5. Francesco Montuori (Italy)
6. Stanislav Chegaev (Russia)
7. Alex Gerhart (USA)
8. Scott Long (USA)
9. Chris McGowan (USA)
10. Gregory Langlats (USA)
11. George Luis Estrella (Dominican Republic)
12. Leon Williams (United Kingdom)
13. John Albert Estrellla (Dominican Republic)
14. Roberto Vecchi (Italy)
15. Darryl Evanetich (USA)
16. Erick Rahn (El Salvador)
16. Bastiaan Dooremolen (Netherlands)
16. Rob Eco (USA)
16. Nolan Ritter (USA)
16. Justin Mihaly (USA)
16. Shane Aleksic (USA)
16. Brandon Fields (USA)
16. Eric Ober (USA)
16. Kevin Kriston (USA)
16. Justin Carrier (USA)
16. Chris Michels (USA)
16. Nicholas Karny (USA)
16. Cory Green (USA)
16. Jose Duran (USA)
16. Sean Glassman (USA)
16. Sean Drennan (USA)
16. Brandon Wright (USA)
16. Majid Gholamghamadi (USA)
16. Hlynur Rúnarsson (Iceland)
16. Virgil Popa (USA)

Men’s Physique E Class up to 184 cm
1. Deverell Maxwell (USA)
2. Ephraim Great (Spain)
3. Ivan Voineac (USA)
4. Loren Walden (USA)
5. Mikael Johansson (USA)
6. Michael Art (USA)
7. Jonathon Aggen (USA)
8. Vadim Kazeyko (Russia)
9. Matt Coyne (USA)
10. Chris Leytem (USA)
11. MIchael Duckett (USA)
12. Ethan Quant (Bahamas)
13. David Fantell (USA)

Men’s Physique F Class over 184 cm
1. Anthony Gibson (USA)
2. Akhigbe Sunny (USA)
3. Xingang Wang (USA)
4. Johsua Self (USA)
5. Aaron Harvey (USA)
6. Jacob Campus (New Zealand)
7. Jirí Proscházka (Czech Republic)
8. Matt Froese (Canada)
9. Anis Amnar (Netherlands)
10. Phillip Blow (USA)
11. Alex VanDerlinden (USA)
12. Mohamed Diakite (USA)
13. Kyle Glickman (USA)
14. Daniel Edward (USA)
15. Nate Giuffre (USA)
16. Jarrod Witek (USA)
17. Andrey Lopushanskiy (Azerbaijan)
18. Marvin Tookes (USA)
19. Ben Humphrey (USA)
20. Krisztián Berki (Hungary)
20. Sergey Smimov (Russia)
20. Jae White (USA)
20. Daniel Zukich (USA)
20. Kody Scott (USA)
20. John Ceabura (USA)