fbpx

Your Videos! Any class from any contest - yours to post anywhere. Order a video file of any class FROM ANY CONTEST PRODUCED BY GMV. Email wayne@gmv.com.au for details.

2006 NAC Mr. & Ms. Universe Download

2006 NAC Mr. & Ms. Universe – Show (Download)

AUD $7.50

A-1405  Digital Download  Duration:  105 mins  Sample Clip

Held on December 2nd at Cuxhafen, Germany, this DVD presents the complete evening SHOW. Includes 1/4 turns and all awards for the many different classes.

Product Description

2006 NAC Mr. & Ms. Universe – Show

Held on December 2nd at Cuxhafen, Germany, this DVD presents the complete evening SHOW.   Includes symmetry round and all awards for the many different classes.

Overall Winner Mr. Athletic: Thomas van Coppernolle (Belgium)
Overall Winner Mr. Body: Carsten Werner (Germany)
Overall Winner Ms. Figure: Aikaterina Megalou (Greece)
Women’s Physique:  Brigita Brezovac (Slovenia)

2006 NAC Universe – Complete Results
Men

Overall Winner: Carsten Werner

Tall
1   Carsten Werner   (Germany)
2   Mario Kasper   (Germany)
3   Jamel Elgharbi   (France)
4   Olaf Schulte   (Germany)
5   Antonio Lucas Martinez   (Spain)
6   Stephane Machovic   (France)
7   Aleksey Ivantsov   (Russia)
8   Dan Jumaa   (United Kingdom)
9   Rachid Taarabt   (France)
10   Roberto Falso   (Italy)

Medium-Tall
1   Marek Kotylak   (Greece)
2   Eric Overdevest   (Netherlands)
3   Anton Zapata Cervantes   (Spain)
4   Sebastian Zoeller   (Germany)
5   Heiko Doerfer   (Germany)
6   Ronny Grell   (Germany)
7   Tarkan Kaynas   (Turkey)
8   Luciano Lucaselli   (Italy)
9   Jacob Van Den Velde   (Netherlands)
10   Mirko Werner   (Germany)

Medium
1   Pascal Garnier   (France)
2   Markus Matzat   (Germany)
3   Roger Morera Miyazato   (Spain)
4   Manuel Ogando Carrera   (Spain)
5   Daniel Oscar Pacheco   (Argentina)
6   Tadik Kontanti   (Germany)
7   Warren Ah Fook   (New Zealand)
8   Richard Lugens   (Belgium)
9   Rudy Biefnot   (Belgium)
10   Andre Hoff   (Germany)

Short
1   Jose Maria Forte Armengou   (Spain)
2   Roman Cortuna   (Philippines)
3   Jerry Koolhoven   (Netherlands)
4   Smago Karner   (Slovenia)
5   Masoom Butt   (Pakistan)
6   Mike Howaldt   (Thailand)
7   Brian Batson   (United States)
8   Robby Anchant   (United Kingdom)

Junior
1   Roberto Castellano Perez   (Spain)
2   Alexey Kurilov   (Russia)
3   Bostjan Renko   (Slovenia)
4   Daniel Andrews   (United Kingdom)
5   Ioannis Theocharis   (Greece)
6   Everett Hand   (South Africa)
7   Dominik Schoenborn   (Germany)
8   Robert Morton   (United States)
9   Federico Sanna   (Italy)

Masters 40+
1   Stefan Niegengerdt   (Germany)
2   Aboubacar Bakayoko   (Belgium)
3   Petar Liska   (Serbia)
4   Jean Luc Cardon   (France)
5   Andru Gertz   (Germany)
6   Marcos Jorda Molina   (Spain)
7   Marc DePont   (Belgium)
8   Norbert Matzat   (Germany)
9   Jean Mickel Davi   (Spain)
10   Craig Davoren   (South Africa)

Masters 50+
1   Walter Van Elderen   (Netherlands)
2   Peter Habener   (Germany)
3   Wolfgang Dittmer   (Germany)
4   Maxwell Stott   (New Zealand)
5   Bernhard Klemmer   (Germany)
6   Keith Devlin   (United Kingdom)
7   Wilfred Michaelis   (Germany)
8   Wolfgang Sprengler   (Germany)
9   Earl Maduro   (Netherlands)
10   Andreas Hemmann   (Germany)

Athletic Physique Overall Winner: Thomas Van Coppenolle

Athletic Short
1   Bernard Issogola Amaya   (Belgium)
2   Oscar Alvarez Zamorano   (Spain)
3   Mauro Zotti   (Italy)
4   Marcus Steindecker   (Germany)
5   Saman Sarrafian   (Germany)
6   Robert Juvet   (Germany)
7   Aly Wahby   (France)
8   Marcus Mukle   (Germany)
9   Carlos Alfes Ferreirar   (Belgium)
10   Ingo Specht   (Germany)

Athletic Tall
1   Thomas Van Coppenolle   (Belgium)
2   Antonio Hernandez Parra   (Spain)
3   Murat Demir   (Germany) 
4   Steffen Fielitz   (Germany)
5   Maxime Lefrancois Baillard   (France)
6   Fabrice Bozor   (France)
7   Sten Schulze   (Germany)
8   Marat Khakimov   (Russia)
9   Antonio Lopez Lage   (Spain)
10   Robert Remy   (France)

2006 NAC Universe – Women

Physique
1   Brigita Brezovac   (Slovenia)
2   Naera Johnson   (New Zealand)
3   Saskia Salemink   (Netherlands)
4   Felli Gonzalez Lopez   (Spain)
5   Laura Bernini   (Italy)
6   Jelena Jaksik   (Greece)

Figure Overall Winner: Aikaterini Megalou

Figure Tall
1   Aikaterini Megalou   (Greece)
2   Paloma Para Martin   (Spain)
3   Natalia V Bystrova   (Russia)
4   Susana Martin-Romo   (Spain)
5   Zsuzsanna Tarpataki   (Netherlands)
6   Yvonne Kulik   (Germany)

Figure Short
1   Natalia B Bystrova   (Russia)
2   Cinzia Chiarenza   (Italy)
3   Antonietta D’Amico   (Belgium)
4   Maria Crishiela Abantao   (Philippines)
5   Lisa Pavelka   (New Zealand)
6   Susana Canadas Casanovas   (Spain)
7   Luzviminda McClinton   (Philippines)
8   Sarka Hola   (Czech Republic)
9   Outi Makinen   (Finland)

Figure Masters
1   Anne Pirson   (Belgium)
2   Petra Westerhoff   (Germany)
3   Tarren McCall   (New Zealand)
4   Maria Theresa Yupangco   (Philippines)
5   Heike Baier   (Germany)
6   Fabiola Coco   (Italy)