fbpx

Your Videos! Any class from any contest - yours to post anywhere. Order a video file of any class FROM ANY CONTEST PRODUCED BY GMV. Email wayne@gmv.com.au for details.

2008 NABBA Universe - Men's Prejudging

2008 NABBA Mr. Universe: Prejudging (Download)

AUD $12.50

GMV-725  Digital Download   Duration:  145 mins  Sample Clip

The video includes the complete posing routine of all competitors, line-ups of Round 1 and at least 3 sets of key comparisons from Round 3. The overall Amateur Mr. Universe winner was LIONEL BEYEKE of France and the Professional Mr Universe winner was ALESSANDRO SAVI of Italy.

Product Description

2008 NABBA UNIVERSE: MEN’S PREJUDGING

The Men’s Prejudging at the 2008 NABBA Universe provides an in-depth look at all the amateur competitors.

The DVD includes the complete posing routine of all competitor, line-ups of Round 1 and at least 3 sets of key comparisons from Round 3 in all classes. The overall Amateur Mr. Universe winner was LIONEL BEYEKE of France and the Professional Mr Universe winner was ALESSANDRO SAVI of Italy.

History was made by Lionel Beyeke’s Overall Amateur Mr. Universe victory being a first ever AMATEUR OVERALL MR. UNIVERSE title for France.

The Professional Mr. Universe was judged entirely at the evening show and is only seen in the  Men – The Show video.

Wayne’s full Hard News contest report

2008 NABBA Universe – Complete Men’s Results

Professional Mr. Universe

1. Alessandro Savi – Italy
2. Lionel Beyeke – France
3. Charles Mario – Brazil
4. Charlie Chirah Abboh – Norway
5. Mike Sheridan – U.K.
6. Joao Bispo de Andrade – Brazil
7. Yuriy Kovalov – Ukraine
8. Paul George – U.K.
9. Mike King – U.K.
10. Alexey Netesanov – Russia
11. Steven de Windt – Holland

Amateur Mr. Universe

OVERALL AMATEUR MR. UNIVERSE: Lionel Beyeke – France

Masters Over 40
1. Nortom James Murayama – Brazil
2. Mikhail Bryukhanov – Russia
3. Terry Fisher – UK
4. Oscar Roberts – U.K.
5. Aart van de Gruiter – Holland
6. Carl Stevens – U.K.
7. Chris Finn – Rep. of Ireland
8. Andrew Binch – U.K.
DNP:
Kevin Welch – U.K.
Vadim Zakharov – Russia
Valeriy Lutsak – Ukraine
Roger Leon Vega – France
Steven Azor – South Africa
Safa Tatan – Syria
Michael Vostry – Germany
Igor Slyusarenko – Ukraine
Sammy Ioannidis – Australia
Niki Adametz – Austria

Masters Over 50
1. Walter van Elderen – Holland
2. Dave Steele – U.K.
3. Josef Rac – Czech Rep
4. Dave Clarke – Wales/U.K.
5. Martyn Yates-Brown – U.K.
6. Alan Turner – U.K.
7. Gary Kamil – U.S.A.
8. Malcolm Sherratt – U.K.
9. Derek Jones – U.K.

Juniors
1. Jakub Subrt – Czech Rep
2. Steven Coates – U.K.
3. James Day – U.K.
4. Jason Mortimer – U.K.

Men’s Open Classes

Mr. Class 4
1. Marilandio Ponchet – Brazil
2. Simone Meattini – Italy
3. Jose Flores Sanchez – Mexico
4. Fernando Luiz Sardinha – Brazil
5. Christian Lacoche – France
6. Eligio Campos Belmont – Mexico
7. Ian Sturrock – U.K.
8. David Dahan – France
9. Vinty Johnston – U.K.
DNP:
Marius Alcide – U.K .
Uwe Horter – Germany

Mr. Class 3
1. Petr Vanis – Czech Rep.
2. Tony Mount – U.K.
3. Arthur Baron – South Africa
4. Dominique Verney – France
5. Justin Trollope – Wales/U.K.
6. Luis Vidal – Spain
7. Andy Polhill – U.K.
8. Paul White – Rep. of Ireland
DNP:
Andrey Sychov – Ukraine
Bradley Burrowes – U.K.
Vladimir Belousov – Russia
Bruce McCall – U.K.
Jack McDaniel – Rep of Ireland
Tarif Sheikh – UAE
Sergey Bezchasnyi – Ukraine
Robert Meli – Malta
James Room – U.K.

Mr. Class 2
1. Lionel Beyeke – France
2. Andy James – U.K.
3. Stefano di Muzio – Italy
4. Samuel Vieira – Brazil
5. David Bell – U.K.
6. Justin Wessels – Australia
7. Sergey Dukhota – Ukraine
8. Aleksey Shaykin – Russia
DNP:
Igor Rashoyants – Ukraine
Tadas Blazys – Lithuania
Gerald Lopez – France
Robert McAllister – U.K.
Konstantin Zhelamskiy – Ukraine
Oliver Gordano – Malta
Andrew Pinnock – U.K.
Kai Lyons – U.K.
Paulius Stankevicius – Lithuania
Marc Misdorp – South Africa
Pavlo Zelenko – Ukraine
Relu Gauca – Rep. Ireland

Mr. Class 1
1. Andre Santos – Brazil
2. Laurie Carr – U.K.
3. Enda Wright – Rep. of Ireland
4. Sergey Klenyshev – Russia
5. Pavel Vacek – Czech Republic
6. Lukas Gabris – U.K.
7. Rob Reinaldo – U.K.
8. Paulius Jasiukaitis – Lithuania
DNP:
Eddie Gray – U.K.
Stas Struzberg – Israel
Roberto Morando – Australia
Andreas Ehrschwendtner – Austria
Adrian Sutcliffe – U.K.
Milan Blanusa – Serbia
Robert Smutny – Czech Rep.