Your Videos! Any class from any contest - yours to post anywhere. Order a video file of any class FROM ANY CONTEST PRODUCED BY GMV. Email wayne@gmv.com.au for details.

2018 NABBA World Championships – Men (Download)

AUD $12.50

A-1541A Digital Download Duration: 151 mins Sample Clip

Showcases the very best of European Physiques. Overall Amateur Men’s Winner & also Men’s Professional Winner: Andrey Shokin of Russia

Description

2018 NABBA World Championships – Men

Showcases the very best of European Physiques.

Complete Results for Men & Women

2018 NABBA World Championships – Complete Results.
Cecina, Italy June 16th, 2018.

Overall Amateur Men’s Winner & also Men’s Professional Winner: Andrey Shokin (RUS).

Juniors:
1. Artin Mavraj (ITA)
2. Zdenek Fajt (CZE)
3. Samuel Hewitt (UK)
4. Nathanael Fossion (BEL)
5. Leonardo Barsacchi (ITA)
6. Gianni Cavallini (ITA)

Masters Over 50:
1. Costantinos Vassiliou (ITA)
2. Brendan Surgenor (NIR)
3. Paul Sutton (UK)
4. Vladimir Paluska (SVK)
5. Kanage Dagese (ISR)
6. Jean Luc Favre (FRA)
NP
Ugo Merler (ITA)
Vladimir Hornjak (DEU)
Peter Meierhofer (CHE)
Robert Reed (AUS)
Paolo Clementi (ITA)
Alberto Spezzani (ITA)
Massimo Crini (ITA)

Masters Over 40:
1. Enrico Magnani (ITA)
2. Paul Thompson (UK)
3. Fernando Luiz Sardinha (BRA)
4. Jo Walker (UK)
5. Robert Smutny (CZE)
6. Pavol Struhacka (SVK)
NP
Francesco Milianti (ITA)
Andrea Mazzoni (ITA)
Erik Kratochvil (SVK)
Hamilcar Mater (BRA)
Neil Brown (IRL)
Daniele Panationi (ITA)

Toned Figure:
1. Gabi Dezan (BRA)
2. Charley Alexander (UK)
3. Evgeniia Denisova (RUS)
4. Erica Peres (BRA)
5. Martina Namespetrova (SVK)
6. Tanya Tamam (ISR)
NP
Amy Chester (IRL)
Lucia Lomjanská (SVK)
Raffaella Reni (ITA)
Chiara Cabano (ITA)

Athletic Figure:
1. Emma Jones (UK)
2. Lenka Kurakova (SVK)
3. Veronika Benda (CZE)
4. Gwenn Beltran (MEX)
5. Jessy Chevalier (FRA)
6. Smadar Halfon (ISR)
7. Stefania Spezzani (ITA)

Figure Over 45:
1. Gabriele Cecchi (ITA)
2. Irene Cavallaro (ITA)
3. Julie Rose (UK)
4. Alessandra Minutelli (ITA)
5. Paola Rossi (ITA)
6. Barbara Meierhofer (SUI)

Trained Figure:
1. Monika Hajduk (POL)
2. Catherine Hosker-Brothers (UK)
3. Jekaterina Übelacker (AUT)
4. Jayne Tingle (UK)
5. Lara Tasharofi (AUT)
6. Charlotte Loussouarn (FRA)
NP
Sabine Kesseler (NLD)
Manuela Matteucci (ITA)
Petriciova Adriana (SVK)
Kay Goodwin (UK)
Sarah Lawson (UK)
Lena Frenkel (ISR)
Jordan Fox (AUS)
Dolores Nieva (ARG)
Floriberta Diaz Laredo (MEX)

Miss Physique:
1. Franziska Mettner-Piltz (GER)
2. Tamara Makar (HUN)
3. Desiree Dumpel (HOL)
4. Regina Strid (SWE)
5. Claudine Shoval (ISR)

Men 4:
1. Stuart Smith (UK)
2. Jorge Rafael Garcia Guerrero (MEX)
3. Simone Meiattini (ITA)
4. Sandro Brocca (ITA)
5. Roman Toran (UKR)
6. Rino Cavallaro (ITA)

Men 3:
1. Evgenii Ignatev (RUS)
2. Chris Jones (UK)
3. Gustavo Galvao (BRA)
4. Matheus Donaire (BRA)
5. Michal Pucek (SVK)
6. Tareq Al-shakhs (KUW)
NP
Benj Machler (CHE)
Troy Hermus (UK)

Men 2:
1. Martin Komarek (CZE)
2. Peter Lawson (UK)
3. Jan Riha (CZE)
4. Viktor Drozda (SVK)
5. Gustavo Rodrigues (BRA)
6. Gerald Lopez (FRA)
NP
Adam Romanec (SVK)
Pavel Gluchowski (POL)
Luca Silvestrini (ITA)
Ireneusz Zywiolek (POL)
Nurtdinov Fakhard (RUS)
Senyk Dominik (POL)
Hector Eduardo Morales (ARG)
Pascal Palmieri (FRA)
Anthony Flammia (AUS)
Salvatori Carletti (ITA)

Men 1:
1. Andrey Shokin (RUS)
2. Alexander Manakov (RUS)
3. Stefan Wottawa (AUT)
4. Darius Martinkus (IRL)
5. Arthur Andrade (BRA)
6. Johannes Lieberich (AUT)
NP
David Backovský (CZE)
Juan Armando Contreras Entzana (MEX)
Jonas Kollar (CZE)
Loughlin Gannon (IRL)
Martin Jelinek (CZE)
Filippo Coruzzi (ITA)

Women Pro:
1. Daria Diossi (RUS)
2. Julia Glazycheva (RUS)
3. Déborah Caufourier (FRA)
4. Mary Sova (ITA)

Men Pro:
1. Andrey Shokin (RUS)
2. Fabrice Radkowski (FRA)
3. Jim Kotantonis (AUS)
4. Stuart Smith (UK)

Bikini:
1. Magda Sivkova (CZE)
2. Urszula Rydzewska (POL)
3. Pamela Valentino (ITA)
4. Lauren Bamber (ITA)
5. Giada Quiriconi (ITA)
6. Dariia Ruzhnikova (RUS)
NP
Melissa Ceccarelli (ITA)
Daiana Scoppiello (ITA)
Milla Haanka (FIN)
Valeria Rabkevich (ISR)
Sylwia Parfienczyk (POL)
Anka Fenakova (SVK)
Eliasi Maayan (ISR)
Yulia Goz (ISR)
Lucia Orsagova (SVK)
Agata Rapisarda (ITA)
Veronica Matera (ITA)
Martina Peterlini (ITA)
Sonia Polizzi (ITA)
Alessia Solovei (UKR)
Maryna Horiacha (UKR)
Tatiana Iurhymenko (ITA)

Bikini Juniors:
1. Victoria Checheleva (LAT)
2. Myra Cordeshi (ITA)
3. Izabel Dos Santos Cardoso (SVK)

Bikini Over 35:
1. Nikola Kiclova (CZE)
2. Patricia Lloyd (UK)
3. Tanja Pruski (GER)
4. Katarzyna Staskowska (POL)
5. Anna Savio (ITA)
6. Milena Marchini (ITA)
NP
Eliasi Maayan (ISR)
Luigia Cataneo (ITA)

Sports Shorts 21 – 39:
1. Dan Xaver (CZE)
2. Pavel Jurca (CZE)
3. Artur Zimmer (POL)
4. Massimiliano Bettocchi (ITA)
5. Aleksander Popov (RUS)
6. Abdallah Berro (LEB)
NP
Kamil Wawrzyniecki (POL)
Damian Kowalczyk (POL)
Jose Angel Martinez Lopez (MEX)
Damian Turowski (POL)
Alessandro Martini (ITA)
Kamil Slezak (POL)
Radim Gala (CZE)
Enzo Mazzella (ITA)
Christian Romeo (ITA)

Sports Shorts Juniors:
1. Drago Mikhay Spezzani (ITA)
2. Piotr Patyrk (UK)
3. Gioele Mammini (ITA)

Sports Shorts Over 40:
1. Luigi Bolzan (ITA)
2. Alessandro Martini (ITA)
3. Wesley Morgan (UK)
4. Paul Byrne (IRL)

Men Fitness 3:
1. Michael Kucera (CZE)
2. Andrea Spinale (ITA)
3. Hans-Joachim Jäger (GER)
4. Dominik Kolodziejski (POL)
5. Rafal Czaplicki (POL)
6. Andrea Lerose (ITA)

Men Fitness 2:
1. Milan Martinovic (CZE)
2. Florian Gindl (AUT)
3. Roberto Sellitto (ITA)
4. Massimo Strada (ITA)
5. Igor Judin (RUS)
6. Tomas Ondik (SVK)
NP
Pawel Stoklosa (POL)
Roy De Wiest (BEL)
Cris Briton (CHE)
Simone Russo (ITA)

Men Fitness 1:
1. Martin Czarich (AUT)
2. Matthias Leitgeb (AUT)
3. Michal Petrinec (SVK)
4. Paolo Spataro (ITA)
5. Marco Pinto (ITA)