Your Videos! Any class from any contest - yours to post anywhere. Order a video file of any class FROM ANY CONTEST PRODUCED BY GMV. Email wayne@gmv.com.au for details.

2014 Arnold Amateur Men # 1
2014 Arnold Classic Amateur Men – #1: MEN’S BODYBUILDING (DVD)

2014 Arnold Classic Amateur Men – #1: MEN’S BODYBUILDING (DVD)

AUD $34.95

GMV-876-DVD  Open Region DVD  Preview Clip
Duration:  140 mins

The Men’s DVD #1 presents all of the classes of the MEN’S BODYBUILDING COMPETITION.  See all of the lineups, key comparisons and callouts plus posing by the top guys, and all awards, plus the OVERALL POSEDOWN, won by KANG KYUNG WON from South Korea. Pictured front cover.

Product Description

2014 Arnold Classic Amateur Men – #1 Men’s Bodybuilding

Columbus, Ohio   February 27th to March 1st, 2014.

The 2014 IFBB Arnold Classic & Arnold Sports Festival are both Presented by Classic Productions.  Celebrating the 26th Year of the Arnold Classic.

This Men’s DVD #1 of 2 presents all of the classes of the MEN’S BODYBUILDING COMPETITION. This event is similar to a World Championships of Men’s Amateur Bodybuilding, with every class from Lightweight through to Super Heavyweight, featuring the top amateur guys from the NPC and IFBB from around the world.

See all of the lineups, key comparisons and callouts plus posing by the top guys, and all awards, plus the OVERALL POSEDOWN, won by KANG KYUNG WON from South Korea. Pictured front cover and below right. Kang has now turned Pro.

HUGE PHOTO GALLERY.

Extras:  Amateur Winners introduced at the Pro Show Finals
Amateur Men’s Photo Gallery

Photos:
Main front cover photo by Wayne Gallasch, GMV.
All other photos by Carl Wade  BRONZEMINK@YAHOO.COM

MEN’S BODYBUILDING OVERALL & CLASS WINNERS

OVERALL: Kang Kyung Won (South Korea)

Lightweight up to 70 kg: Lee Lap Chi (Hong Kong)
Welterweight up to 75 kg: Hamad Alshatti (Kuwait)
Light Middleweight up to 80 kg: Mirko Cassolli (Italy)
Middleweight up to 85kg: Oleksandr Bilous (Ukraine)
Light Heavyweight up to 90 kg: Kang Kyung Won (Korea)
Heavyweight up to 100 kg: Seung Chul Lee (Korea)
Super Heavyweight over 100 kg: Andrew Hudson (South Africa)

COMPLETE 2014 ARNOLD CLASSIC AMATEUR RESULTS, MEN & WOMEN.

COMPLETE 2014 ARNOLD CLASSIC PRO RESULTS, MEN, WOMEN & STRONGMAN.

COMPLETE ARNOLD CLASSIC DVD COLLECTION.

AMATEUR MEN’S RESULTS – AS SEEN IN THIS DVD

MEN’S BODYBUILDING OVERALL: Kang Kyung Won (South Korea)

Lightweight up to 70 kg
1. Lee Lap Chi (Hong Kong)
2. Hira Lal (India)
3. Makoto Tashiro (Japan)
4. Maurizio Montalto (Italy)
5. Gordon Singh (United Kingdom)
6. Neil Gardner (Australia)
7. Duncan King (USA)
8. Paul Dubois (Canada)
9. Jose Castro (El Salvador)
10. Thomas Kelton (Trinidad & Tobago)
11. Can Hu (Hong Kong)
12. David Duncan (USA)

Welterweight up to 75 kg
1. Hamad Alshatti (Kuwait)
2. Antonio Bellaroba (Switzerland)
3. Michail Montanov (United Kingdom)
4. Francisco de Assis (Brasil)
5. Henry Saldaña Benavides (Peru)
6. William Evangelista (Brasil)
7. Eleno Alvarez Gonzalez (Mexico)
8. Andrew Awak (USA)
9. Eric Hannah (USA)
10. Kunj (India)
11. Janny Barents (Netherlands)
12. Feng Pan (Hong Kong)
13. Larry Ray Jr (USA)

Light Middleweight up to 80 kg
1. Mirko Cassolli (Italy)
2. Isaquiel Balbi (Brasil)
3. Masashi Suzuki (Japan)
4. Saleh Alturkumani (Kuwait)
5. Antônio Inácio (Brasil)
6. Diego Vieira (Brasil)
7. Jean Alfaro (Peru)
8. Ray Simon (Netherlands)
9. Edil Espinosa Castillo (Panama)
10. Oscar Herrer Cerani (Venezuela)
11. Arain Juarez Lopez (Mexico)
12. Valeri Koptenko (Ukraine)
13. Paul Jayilian (Australia)
14. Jerry Koolhaven (Netherlands)
15. Pedro Relvas (Australia)
16. Hong Yu (Hong Kong)
17. Pedro Pablo Restrepo Giraldo (Colombia)
18. Sun Ho Kim (New Zealand)
19. Jose Manuel Gonzalez (Venezuela)
20. Ka Yue Fan (Hong Kong)
21. Filippo Masucci (Italy)
22. Baron Babineauz Jr. (USA)
23. Daniel Antonopoulos (USA)
24. Charles Cohen III (USA)

Middleweight up to 85kg
1. Oleksandr Bilous (Ukraine)
2. Charles Mário Soares (Brasil)
3. Aleksander Eskin (Russia)
4. Ayad Kadem Musa (Norway)
5. Jose Cermeno (Venezuela)
6. Katsuaki Suzuki (Phillipines)
7. Yan Fang Zhai (Hong Kong)
8. Enrique Gonzalez (USA)

Light Heavyweight up to 90 kg
1. Kang Kyung Won (Korea)
2. Xi Jiang (Hong Kong)
3. Nathaniel Veeris (Curacao)
4. Hameed Juma (Bahrain)
5. Jose Reyes (Mexico)
6. Jorlan Vieira (Brasil)
7. Ahmad Hasan (Kuwait)
8. Akos Dobos (Slovakia)
9. Rigoberto Vellos (Belize)
10. Tanveer Akram Quarashi (India)
11. Narinder Singh (India)
12. Vitaly Uglov (Russia)
13. Stephen Bogey (New Caledonia)

Heavyweight up to 100 kg
1. Seung Chul Lee (Korea)
2. Djalma Laroque (Brasil)
3. Cesar Quispe (Peru)
4. Paulo Follan (Italy)
5. Jonathan Streve (Canada)
6. Fabio Petruio (Italy)
7. Redha Ali Ahmad (Kuwait)
8. Antti Halmo (Finland)
9. (Igor Vybornov (Russia)
10. Ami Chnetri (India)
11. Ahmed Baleegh (Hong Kong)
12. Taerq Alshakhs (Kuwait)
13. Juan de la Cruz (Argentina)
14. Jonathan Later (Bonaire)
15. Jose Cortes (Mexico)
16. Juan Antonio Treviño (Mexico)
17. Dex Ng (Singapore)
18. Emmanuel Ezekiel (NIgeria)
19. Herman Tapi-One (Tahiti)

Super Heavyweight over 100 kg
1. Andrew Hudson (South Africa)
2. Paul Poloczek (Germany)
3. Sergey Kulaev (Russia)
4. Daniel Struller (Germany)
5. Abdulhadi Alkhayat (Kuwait)
6. Luca Pennazzato (Italy)
7. Lukas Wyler (Switzerland)
8. Victor Luna (Brasil)
9. Tomasz Bobrowski (Poland)
10. SImone Marchi (Italy)
11. Marc Arthur Daultruchee (USA)
12. Angel Veliz (Peru)
13. Loutfi Ajaoun (Canada)
14. Marlon Foots (USA)
15. Nasser Mostafazadeh (USA)
16. Lawrence Ballenger (USA)
17. Samuel C. Ford IV (USA)