Your Videos! Any class from any contest - yours to post anywhere. Order a video file of any class FROM ANY CONTEST PRODUCED BY GMV. Email wayne@gmv.com.au for details.

2018 Arnold Amateur Men # 2 DVD
2018 Arnold Amateur Men # 2 DVD

2018 Arnold Amateur NPC Men’s Bodybuilding & Classic Physique (DVD)

USD $39.95

GMV-989-DVD  Open Region DVD  Duration:  187 mins  Sample Clip

Mikhail Volinkin of Uzbekistan won the overall Men’s Bodybuilding title as more than 600 of the top amateur competitors from around the world competed in 10 divisions at the 12th Annual Arnold Amateur NPC International Championships.

Product Description

2018 Arnold Amateur NPC Men’s Bodybuilding & Classic Physique
Men’s DVD #2

MIKHAIL VOLINKIN WINS OVERALL MEN’S BODYBUILDING TITLE!

Mikhail Volinkin of Uzbekistan won the overall Men’s Bodybuilding title as more than 600 of the top amateur competitors from around the world competed in 10 divisions at the 12th Annual Arnold Amateur NPC International Championships.

The events were held at the Battelle Grand and the Greater Columbus Convention Center March 1-4, 2018 as a part of the Arnold Sports Festival.

YOU MAY ALSO ORDER AN HD VIDEO FILE OF ANY CLASS OF YOUR CHOICE INCLUDING THE CLASS AWARDS, TO BE EMAILED TO YOUR INBOX, US$35 PER CLASS.   EMAIL tina@gmv.com.au for a PayPal invoice.

2018 Overall Men’s Winners – DVD #2:
Men’s Bodybuilding: Mikhail Volinkin – Uzbekistan
Classic Physique: Lucas Disanti – USA

Class Winners in Men’s DVD #2:
BODYBUILDING
Bantam Weight: Daniel Hibbs
Lightweight: Hemradj Mulai
Welterweight: Ali Albolishi
Middleweight: Abdullah Alsaif
Lightheavy Weight: Diego Spivey
Heavyweight: Andrew Bell
Super Heavyweight: Mikhail Volinkin (Overall Winner)

MEN’S CLASSIC PHYSIQUE
Class A: Abdullah Alsaif
Class B: Lucas DiSanti (Overall Winner)
Class C: Justin Huyghue

DVD CONTENT:
See the lineups, comparisons and callouts for each class, and all awards through to the OVERALL AWARDS.

Special thanks to Bob Lorimer and Live Technologies for providing the video content to produce this DVD.

Complete Results from this Men’s DVD:

Men’s Bodybuilding: 

Bantam Weight
1. Daniel Hibbs
2. Jeshan Fernando
3. Matt Keith
4. Vishnu Persad
5. Forman Smith

Lightweight
1. Hemradj Mulai
2. Naser Alsairafi
3. Ahmad Aljacfur
4. Nathan Ruelas
5. Raymond Maclin

Welterweight
1. Ali Albolishi
2. Ali Alzahir
3. Annaldo Libert
4. Andrew Awak
5. Muntathir Al Rubh
6. Leonidas Miguel Solorzano Hunter

Middleweight
1. Abdullah Alsaif
2. Florian Fuetterer
3. Fawwaz Al Halawa
4. Kamel Alqanbari
5. Doug Currey
6. Jeremy Rivas
7. Omar Ottarson
8. Mohammed Al Hurayasha
9. Carlos Mendoza
10. Daniel Antonopoulos
11. Terrence Pillay
12. Mohammed Alhabab
13. Jacob Apple
14. Jim Costanzo

Lightheavy Weight
1. Diego Spivey
2. Ahmed Elzaiat
3. Piotr Borecki
4. Ali Balighi
5. Diego Santos
6. Nikola Nikolov
7. Wei XU
8. Guilherme Maganinho
9. Joel Pariet
10. Motoyuki Sakabe
11. Yoshiro Iwaka
12. Paco Medrano
13. Rvy Eugenio
14. James Koepsell
15. David Ekpe
16. Ingi Por Sigurpalsson
16. Charles Duffy
16. Cristian Ueti
16. Greg Godkuhl
16. Henry Luna
16. Alex Kikel
16. Stan Craven
16. Ryan Hoff

Heavyweight
1. Andrew Bell
2. Tony Searle
3. Davide D’Alessandro
4. Lucas DiSanti
5. Mustafa Kabbani
6. Pavlo Prontenko
7. Tyler Woosley
8. Saleh Aldoub
9. Melvin Alston
10. Jair Espino
11. Amr Shoair
12. Dylan Cruckshank
13. Paul Fogg
14. Rudolf Sandoval
15. Joe Cormier

Super Heavyweight
1. Mikhail Volinkin
2. Eiren Gauley
3. Isaac Ismael
4. Shawn Smith
5. Mohammed Al Meshal
6. Carlos Rodriguez
7. Mike Pearson
8. Dana Baker
9. Justin Lovato Bearce
10. Stefan Michaelsson
11. David Small

Men’s Classic Physique:

Class A
1. Abdullah Alsaif
2. Jonathan Dolly
3. Peter Hartwig
4. Tsun Feng
5. Fawwaz Al Halawa
6. Ali Albolishi
7. Mohammed Al Hurayasha
8. Hemradj Mulai
9. Zangorr Ghaderpour
10. Annaldo Libert
11. Angel Bajaha
12. Mauro Zotti
13. Andrew Awak
14. Servulo Junior
15. Brad Musto
16. Jose Luis Casado
16. Kengo Ohyma
16. Marcos Lara
16. Tsogtsaikhan Ganchimeg
16. Jamts Galdbadrakh
16. Nixon Desa
16. Naser Alsairafi
16. Mohammed Alhabab

Class B
1. Lucas DiSanti
2. Ali Alhasawi
3. Piotr Borecki
4. Cody Drobot
5. Artem Piari
6. Carl Gauthier
7. Josh Wise
8. Aaron Aramini
9. Kenneth Kotey
10. Jadale John
11. Erik Alstrup
12. Mauricio Gomez
13. Kamel Alqanbari
14. David Montoya
15. Adile Raki
16. James Elmer
16. Thomas Tourville
16. Ingi Por Sigurpalsson
16. De Montre Dudley
16. Charles Duffy
16. David Fitzpatrick
16. Brian Emerson
16. Teitur Arason
16. Bilal Abualjis
16. Greg Scampone
16. Phil Williams
16. Thor Sigurjonsson
16. Batbayar Kherlen
16. Dustin Mahaffrey
16. Abdul Abuidress
16. Ahmed Eldiasti
16. David Taylor

Class C
1. Justin Huyghue
2. David Kolo
3. Billy Reilich
4. Abdullah Alrabiah
5. Gary Keatts
6. Shawn White
7. Alireza Shirin
8. Alexander Frekey
9. Ervin Anderson
10. Bartley Weaver
11. James Patterson
12. Soheil Sangarzadeh
13. Yousif Aljaafar
14. Adrian Michalewicz
15. Gerson Mendez
16. Lucas Hyde
16. Quentin Berghmans
16. Anthony Vuckovich
16. Paul Martin
16. Nicholas Topas
16. Joshua Doherty
16. Alexsandro Freitas