fbpx

Your Videos! Any class from any contest - yours to post anywhere. Order a video file of any class FROM ANY CONTEST PRODUCED BY GMV. Email wayne@gmv.com.au for details.

2019 Arnold Amateur NP Men's Physique DVD
2019 Arnold Amateur NP Men's Physique

2019 Arnold Amateur NPC Men’s Physique DVD

AUD $39.95

GMV-1021-DVD   Open Region DVD  Duration: 200 mins  Sample Clip

Eric Lisboa won the overall Men’s Physique title as more than 700 of the top amateur competitors from around the world competed at the 13th Annual Arnold Amateur NPC International Championships.  The ISHOF Awards were held at the Hilton Columbus Downtown on Saturday March 2nd.

Product Description

2019 Arnold Amateur NPC Men’s Physique Plus the 2019 International Sports Hall of Fame Awards

The ISHOF Awards were hosted by Dr Robert Goldman & Governor Arnold Schwarzenegger.

ERIC LISBOA – USA WINS OVERALL MEN’S PHYSIQUE TITLE!

Eric Lisboa – USA won the overall Men’s Physique title as more than 700 of the top amateur competitors from around the world competed in 10 divisions at the 13th Annual Arnold Amateur NPC International Championships.

The event was held at the Battelle Grand and the Greater Columbus Convention Center March 1-2, 2019 as a part of the Arnold Sports Festival.
The ISHOF Awards were held at the Hilton Columbus Downtown on Saturday March 2nd.

VIDEO FILES:
YOU MAY ALSO ORDER AN HD VIDEO FILE OF ANY CLASS OF YOUR CHOICE INCLUDING THE CLASS AWARDS, TO BE EMAILED TO YOUR INBOX, US$40 PER CLASS.
Or EMAIL tina@gmv.com.au for a PayPal invoice.
**********************************************************

Class Winners in Men’s DVD #1: MEN’S PHYSIQUE:
Class A: Brandon Warren
Class B: Akiem Collier
Class C: Saif Hussein
Class D: Philip Phan
Class E: Ronnell Lloyd
Class F: Eric Lisboa (Overall winner)

DVD CONTENT:

See the MEN’S PHYSIQUE lineups, comparisons and callouts for all 6 classes, all awards through to the OVERALL AWARD to Eric Lisboa, MEN’S PHYSIQUE CHAMPION for 2019.

The second part of this DVD (approx. 60 mins) contains the full event of the 2019 International Sports Hall of Fame Inductee Ceremony.
Held on Saturday, March 2, 2019 in Columbus, Ohio. It was hosted by Dr Robert Goldman and Governor Arnold Schwarzenegger.

The 2019 Inductees were:
Rocky Bleier – NFL Football Legend, 4 Super Bowls, Pittsburgh Steelers.
Michael Buffer – Legendary Boxing Announcer ‘Let’s Get Ready to Rumble’.
David Goggins – World Record Holding Ultra Endurance athlete.
Tim Kennedy – MMA Fight Champion, Actor, Soldier.
Benny ‘The Jet’ Urquidez – World Kick boxing Champion.
Plus speeches from Arnold Schwarzenegger, Jim Lorimer and Dr Bob Goldman. Special thanks to Fairfax Hackley, VP-ISHOF.

The Hall of Fame Induction ceremonies are held annually at the Arnold Schwarzenegger Sports Festival, first weekend of March. Here is a LIST OF ALL INDUCTEES SINCE INCEPTION IN 2012.

Thanks to Dr Bob Goldman and Phil Broxham of Grindstone Productions Inc for providing this 4 camera video production edit. http://grindstoneproductions.net/
*************************************************

THE COMPLETE COLLECTION OF ARNOLD CLASSIC USA DVDs & DOWNLOADS.

See the 2019 ARNOLD AMATEUR NPC MEN’S RESULTS FOR ALL CLASSES.

MEN’S PHYSIQUE RESULTS

Men’s Physique Overall Winner – Eric Lisboa – USA

Men’s Physique – Class A
1. Brandon Warren
2. Burak Kiranlar
3. Tyler De La Paz
4. Charles Rucker
5. Tassan Alkhalifa
6. Nixon De sa
7. Jamion Paige
8. Drelyn Hunt
9. Mohammed Alkhalil
10. Michael Severino
11. Mohamed Eltouny
12. Faisal Alhumedan
13. Youssef Alaaeldin
14. Mohammed Hassan Alowa
15. Ali Alsehati
16. Hussain Alyami
17. Grant Evans
18. Joshua Howard
19. Takehiko Igarashi
20. Akram Nassr
21. Yousef Saeed
22. Oscar Salinas Aguilar
23. Taylor Silberman
24. Kohei Yoneda
25. Davi Junior
26. Brian King

Men’s Physique – Class B
1. Akiem Collier
2. Maxim Golovatii
3. Aran Hafid
4. Antonio Mitchell
5. Hasan Manaf
6. Christopher Luke
7. Ivo Toledo
8. Noel Stanley
9. David Sykes
10. Hamad Mubarak
11. Chaquille White
12. Divendar Murtadak
13. Dave Robinson IV
14. Victor Meza
15. Wade Kuehl
16. Loay Alrabgi
17. Babuganesh Rishikanth
18. Marlo Butler
19. Rene Aldape
20. Mo Ali Ibrahim
21. Nick Johnson
22. Collin Soja
23. Stefan Todorovic
24. Derrick Taylor
25. Mitsu Ue
26. Trey Breslin

Men’s Physique – Class C
1. Saif Hussein
2. Bryan Blacio
3. Amaud Hines
4. Victor Serge
5. Abrahan Sanchez
6. Ali Abuhasson
7. Rechie Wong
8. Justin Williams
9. Belcher Ryan
10. Ronald Baez
11. Philip Acevedo
12. Terry Weaver
13. Nabil Seneuci
14. Chet Fortune
15. Dan Junior
16. Manuel Alejandro Valle Luna
17. Mohammed Alhashem
18. Abdelilah Ferdaouss
19. Ossama Jnine
20. Hussam Khaddour
21. Christopher Medico
22. Milen Mirchev
23. Kory Thompson
24. Zhizhuo Zhang
25. Zachary Latorre

Men’s Physique – Class D
1. Philip Phan
2. Carlton Westbrook
3. Wilberforce Duodu
4. Erik Hilson
5. Tyler Annett
6. Adrian Thomas
7. Abas Laghmani
8. Chidube Anene
9. Michael McConnell
10. Hassan Alowa
11. James Williams
12. Ahmad Saleh
13. Toni Tarov
14. Valery Prokopev
15. Jess Stancil
16. Xufeng Li
17. Khalid Abubshait
18. Garrett Bair
19. Adam DeShone
20. Bob Patrick
21. Robert Uhl
22. Jacob Wiemerslage
23. Edmond Wilson
24. Brayden Woodard
25. Tyler Stennett
26. Hassan Aboelenin
27. Tarek Albast
28. Aziz Aldubaisi
29. Suresh Muthuvel
30. Abdulrahman Salem
31. Marzel McGee
32. Seunchor Man
33. Ahmad Khaledi

Men’s Physique – Class E
1. Ronnell Lloyd
2. Keith Luellen
3. Kamel Dickinson
4. Cody Jefferson
5. Joseph Wachs
6. Jordan Ashley
7. Ahmed Almuzel
8. Sean Prince
9. Felipe Perote
10. Cody Moore
11. Angel Sarmiento Thill
12. Jost Patrick
13. Coleman Woodruff
14. Zac Leonard
15. Insoo Shin
16. Anthony Carico

Men’s Physique – Class F
1. Eric Lisboa
2. Brett Jackson
3. Oshea Russell
4. Antony Bessala
5. Demetrius Stanley
6. Ahmad Albaqshi
7. Nathan Buch
8. DJ Anderson
9. Michael Smith
10. Nic Gagnon
11. Thomas Schweitzer
12. Ben Humphrey
13. Quan Bailey
14. Joshua King
15. Joao Silva
16. Andrew Cockerham
17. Lee Harbin
18. Han Kan
19. Joseph Tubbs
20. Marquis Johnson
**********************

The 2019 IFBB Arnold Classic & Arnold Sports Festival are Presented by Classic Productions.
www.arnoldsportsfestival.com
www.arnoldclassicbrasil.com.br
www.arnoldclassiceurope.es
www.arnoldclassic.com.au
www.arnoldclassicafrica.com

This Event is Officially Sanctioned by the IFBB Professional League.
President:  Jim Manion

Event Promoters
Jim Lorimer
Bob Lorimer
Classic Productions

Meet Director:  Arnold Schwarzenegger

Amateur Contest Producers
Bob Lorimer
Mike Davies

Event Chair
Bob Lorimer

Expo & Events Coordinator
Paul Nagle

Expo & Events Director
Kathy Nagle

Director of Communications
Brent LaLonde

Strongman Contest
Dr. Jan Todd

Public Relations
Lorz Communications
Matt Lorz

Masters of Ceremony
Tony Doherty
Clint Richards
Amanda Latona

Strongman MCs
Mark Henry
Matt Iseman

Head Judge
Steve Weinberger

Photography for Pro DVDs
Jason Breeze  jasonbreeze.com

Video footage
LIVE! TECHNOLOGIES
Columbus, Ohio
www.reallivepros.com

The NPC Arnold Amateur

Masters of Ceremony
Shawn Ray
Amanda Latona

Head Judges
Gary Udit
Sandy Williamson

On Stage Expeditors
Rick Bayardi
Andy Bartolovich

Back Stage Expeditors
Cory Elzey
Evette Cano

Photographer for Amateurs
Carl Wade

GMV would like to thank:
Bob Lorimer
Brent LaLonde
Matt Lorz
Shawn Loevenguth
Live! Technologies
Alyssa Messner
NPC News Online
Jason Breeze
Wayne Gallasch for extra video content
Richard Baldwin for interviews.