Your Videos! Any class from any contest - yours to post anywhere. Order a video file of any class FROM ANY CONTEST PRODUCED BY GMV. Email wayne@gmv.com.au for details.

1997 NABBA Ms. Britain - Show Download

1997 NABBA Britain: Women – Show (Download)

USD $7.50

A-0939B  Digital Download  Duration:  69 mins  Sample Clip

The best of the best British Figure competitors from the late 90’s.  All the excitement from the Show – more posing and pose-downs for the awards.

Product Description

1997 NABBA BRITAIN – Results Men & Women

Saturday May 17th, 1997.   Blackpool, Lancashire

1997 NABBA MISS BRITAIN (FIGURE) Results

OVERALL MISS BRITAIN: Paula Reynolds

CLASS 2 (Up to & Including  5ft 4ins   1.63m).

  1. Yvonne Kelly
  2. Dawn Azor
  3. Debbie Taylor
  4. Chantelle Smith
  5. Lisa Morgan
  6. Paula McCready
  7. Joanne Egan
  8. Janet Allen
  9. Tracy Young
  10. Jane Longman
  11. Laura Church

CLASS 1 (Over 5ft 4ins   1.63m).

  1. Paula Reynolds
  2. Eileen Todd
  3. Joanne Davies
  4. Tracey Abbott
  5. Michelle Reid
  6. Amanda Kay
  7. Dionne Dixon
  8. Deborah McCartney
  9. Tracey Thompson
  10. Debbie Robinson
  11. Hayley Brown
MISS FITNESS
Lisa Morgan – Miss Tropicana Fitness Winner

1  Lisa Morgan – South East
2  Joanne Egan – North
3  Ruth Cook – Midlands
4  Hannah Yardley – Midlands
5  Tracey Thompson – North East
DNP Imelda McAteer – Northern Ireland
Natalie Mitchamson – South
Agness Hanney – Scotland
Zoe Brown – South
Janet Allen – West
Sona Hayat – South
Samantha Johnson – Wales

The Men

OVERALL MR BRITAIN: Grant Thomas – Wales

CLASS 4        (Up to & including 5ft  5ins   1.65m)

1. Jason Corrick
2. Steve Hutchinson
3. Stevie Wright
4. Ian Lloyd
5. Graham Charlton
6. Barry Lockwood
7. William Howard
8. Ian Bird
9. Ian Chambers
10. Deny Hoyle
11. Hugh Bell

CLASS 3 (Over 5ft. 5ins  1.65m & up to and including 5ft 7¾ ins   1.72m)

  1. Grant Thomas
  2. Derek Saunders
  3. John Armstrong
  4. Kenneth Clarke
  5. Jim Carter
  6. Stephen Lloyd
  7. Gary Fung
  8. Danny McClean
  9. Michael Hehir
  10. David McLurg
  11. Carl Mercer
  12. Darren Casey
    NP
    Jonathan Chessum
    Prince Samey Faddelli
    Mark Taylor
    Andy Appleton

CLASS 2

(Over  5ft 7¾ ins   1.72m & up to 5ft 10½ins   1.79m )

  1. Simon Cohen
  2. Michael Johnson
  3. Mathew Thompson
  4. Wayne Tancock
  5. Dave Fox
  6. Graham Madderson
  7. Ejike Nneke
  8. Graham Mitchell
  9. Gilbert Alaskadi
  10. Michael Davies
  11.  Julian Casey
  12. Luke Nichols
  13. Colin Thomas
  14. Mark Kronda
    NP
    Alistair Bury
    Barry Chamberlain
    Stuart Helme
    Jeff Yelton

CLASS 1
(Over 5ft 10½ins   1.79m+)

  1. Gary Lister
  2. Trevor Crouch
  3. Steve Johnson
  4. Chris Wall
  5. Eric Hartley
  6. Vince Vasiliou
  7. Michael Cadogan
  8. Mark Windle
  9. Nigel Stratfiord Way
  10. Philip Spooner
  11. Jason Jones
  12. Carl Rung
  13. Kevin Davonport
  14. Niall Morgan

SENIOR MR BRITAIN O/40yrs

  1. Vince D’Alessandro
  2. Larry Burns
  3. Paul Garner
  4. Graham Lakey
  5. Stephen Britton
  6. James Ibbotson
  7. Dave Richardson
  8. Graham Park
  9. Lional Goldsworthy
  10. Robin Farmer

JUNIOR MR BRITAIN U/21yrs

  1. Neil McVicar
  2. Mohammed Said Mohammed
  3. Stuart Cameron
  4. Craig Curry
  5. Derek Pennie
  6. Christian Gee
  7. Colin Walker
  8. Eddie Gray
  9. Colin Chung
    NP
    Ian Wright
    Barry Edmonds