Description
2021 ICN South Australian Titles – Bodybuilding, Figure and Physique
Sunday October 3rd, 2021. Norwood Town Hall.
This DVD presents every round of the competition through to the final posedowns and awards. The quality in every class was exceptional.
RESULTS
OVERALL WINNERS:
Men’s Classic Physique: Ben Wortley
Men’s Bodybuilding: Scott Nelson
Ms Figure: Bec Neilson
Men’s Physique: Billy Iles
Most Muscular Award: Ben Wortley
Men’s Classic Physique
1. Ben Wortley OVERALL
2. Beck Yan
3. Ruben Swanepoel
4. Ali Payam
5. Songmian Wang
Kevin Xu
Shayan Jalali
Manak Singh
Ms Figure First Timer
1. Kaylie Smith
2. Jennifer Williams
3. Megan Crisp
4. Sai Fitisemanu
Men’s Bodybuilding First Timer
1. Ruben Swanepoel
2. Scott Hammerton
3. Matthew Rodbourn
4. Eric Thomson
5. Josh Faranda-Pluke
Manak Singh
Seamus Percival
Men’s Physique First Timer
1. Bijaya Tamang
2. Carl Green
3. Jeevan Bista
4. Kyle Monaghan
5. Orion Hanbury
Braedon Hughes
Matthew Piantadosi
Rhys Sauer
Tito-Aloma Monoja
Men’s Bodybuilding 23
1. Josh Faranda-Pluke
2. Ishan Parajuli
3. Manak Singh
4. Connor Walker
Men’s Physique 23
1. Orion Hanbury
2. Braedon Hughes
3. Kevin Xu
Ms Figure Novice
1. Bec Neilson
2. Kaylie Smith
3. Jade Cornell
4. Michelle Fokeas
5. Megan Crisp
Lisa Callisto
Jane Dedear
Emily Molnar
Livi Di Benedetto
Men’s Bodybuilding Novice
1. Kasey Reardon
2. Jessie Cugley
3. Matthew Rodbourn
4. Eric Thomson
Men’s Physique 30+
1. Luke Koek
2. Bijaya Tamang
3. Gaurav Dhanwan
4. Carl Green
5. Daniel Jackson
6. Tito-Aloma Monoja
Men’s Physique 40+
1. Frank Manocchio
Ms Figure 40+
1. Bec Neilson
2. Michelle Fokeas
3. Kathy Isaacson
4. Jane DeDear
5. Sai Fitisemanu
Men’s Physique Open – Class 1
1. Bijaya Tamang
2. Carl Green
3. Chester Villanueva
4. Braedon Hughes
5. Jeevan Bista
Daniel Jackson
Matthew Piantadosi
Kevin Xu
Men’s Physique Open – Class 2
1. Billy Iles OVERALL
2. Luke Koek
3. Gaurav Dhanwan
4. Orion Hanbury
5. Shayan Jalali
Rhys Sauer
Frank Manocchio
Tito-Aloma Monoja
Men’s Bodybuilding 50+
1. Linwood Koonce
2. Wes Johnston
3. Seamus Percival
Ms Classic Figure
1. Jade Cornell
2. Emily Molnar
3. Patty Mckibbin
4. Janelle McLean
5. Jennifer Williams
Anthea Thomas
Jane Dedear
Livi Di Benedetto
Men’s Bodybuilding Under 72 kg
1. Scott Nelson
2. Scott Hammerton
3. Eric Thomson
4. Ishan Parajuli
5. Linwood Koonce
6. Seamus Percival
Ms Figure 50+
1. Patty McKibbin
2. Janelle McLean
3. Livi Di Benedetto
4. Lisa Callisto
Men’s Bodybuilding 72.1 Kg – 77 Kg
1. Ruben Swanepoel
2. Jessie Cugley
Men’s Bodybuilding 77.1 Kg Plus
1. Dan Kelly
2. Isaac Hall
3. Kasey Reardon
Ms Figure Open – Class 1
1. Bec Neilson OVERALL
2. Jennifer Williams
3. Kathy Isaacson
4. Patty McKibbin
5. Lisa Callisto
Ms Figure Open – Class 2
1. Kaylie Smith
2. Jade Cornell
3. Michelle Fokeas
4. Megan Crisp
5. Emily Molnar
6. Sai Fitisemanu
Men’s Bodybuilding Open – Class 1
1. Scott Nelson OVERALL
2. Dan Kelly
3. Scott Hammerton
4. Matthew Rodbourn
Men’s Bodybuilding Open – Class 2
1. Isaac Hall
2. Kasey Reardon
3. Jessie Cugley
4. Josh Faranda-Pluke