fbpx

Your Videos! Any class from any contest - yours to post anywhere. Order a video file of any class FROM ANY CONTEST PRODUCED BY GMV. Email wayne@gmv.com.au for details.

2008 NABBA Mr. Britain - Prejudging
2008 NABBA Mr. Britain - Prejudging

2008 NABBA Mr. Britain: Prejudging (DVD)

AUD $29.95

GMV-703-DVD  Open Region DVD  Sample Clip
Duration:  160 mins

The 2008 NABBA Mr Britain was held in Southport, England. This video provides an in-depth look at the best British physiques from all areas of the UK. See the complete prejudging, the posing routine of every single competitor, line-ups of Round 1 and at least 3 sets of hard fought comparisons from all classes in Round 3.

Product Description

2007 NABBA MR BRITAIN – PREJUDGING

The 2008 NABBA Mr Britain was held in Southport, England on 31st May. This DVD provides an in-depth look at the best British physiques from all areas of the UK.  This famous event has a history stretching back to 1930 and this was the first time that GMV has actually shot and produced the DVDs from the NABBA BRITAIN.

See the complete prejudging, the posing routine of every single competitor, line-ups of Round 1 and at least 3 sets of hard fought comparisons from all classes in Round 3.

Wayne’s Hard News Contest Report on the 2008 NABBA Britain.

There were 8 classes for the Men with Class Winners as follows:
Oscar Roberts – NW  MASTERS OVER 40
David Steele – NW  MASTERS OVER 50
JUNIORS: Steven Coates – NW
NOVICE CLASS: Tom Young – NW
Ian Sturrock – Scotland:  CLASS 4:
Justin Trollope – Wales:  CLASS 3:
Andrew James – Midlands:  CLASS 2:
Russell Freakley – Midlands:  CLASS 1:

Overall Mr Britain Winner: JUSTIN TROLLOPE

INCLUDES A PHOTO GALLERY FROM THE PREJUDGING.  ALL PHOTOS BY ALEX MCKENNA  www.alexmac.biz

2008 NABBA BRITAIN RESULTS:

MASTERS OVER 40

1. Oscar Roberts – North West
2. Ian Buckley – South East
3. Alan Sheldon – North West
4. Andrew Binch – Midlands
5. Kevin Welch – North
6. Carl Stevens – North West
7. Sean Monaghan – Scotland
8. Mark Blundell – Midlands
9. Gary Collings – West
NP
Dave Wing – Wales
David Ray – North
John Wales – Midlands
Peter Beddoe – Wales
Robert Turner – Scotland

MASTERS OVER 50

1. David Steele – North West
2. Gordon Pasquill – North West
3. Sam Metcalfe – Scotland
4. Alan Turner – North
5. Martyn Yates-Brown – North
6. Malcolm Sherratt – Midlands
7. John Fengaras – South East
8. Roy Caunce – North West
9. Shane Bagnall – Midlands
NP
Billy Summers – North East
Len Hyett – Wales
Shane Kelly – West
Steve Culshaw – North West
Steve Simpson – Wales
John Fontana – South East

JUNIORS

1. Steven Coates – North West
2. James Day – Midlands
3. Liam Barrowclough – North West
4. Adam Baines – North West
5. David Senior – Scotland
6. Richard Price – Wales
7. Paul Gibson – Scotland
8. Tufan Cifci – South East

NOVICE MR BRITAIN

1. Tom Young – North West
2. Darren Crocker – South East
3. James Braddock – North East
4. Mick Reece – Midlands
5. Edwin Narnor – North West
6. Marius Alcide – Midlands
7. Lee Henderson – North
8. Colin Taylor – North
NP
Alastair Carse – Midlands
Ally Jackson – Scotland
Gareth Marles – Wales
Peter Storey – West
Julian Jordan – Midlands
Kelvin Hinde – North West
Reuben Warren – West

MR CLASS 4 

1. Ian Sturrock – Scotland
2. Wade Stafford – South East
3. Paul Scarborough – West
4. Wayne Robinson – North
5. Stevie Wright – North
6. Lee Callaghan – Wales
7. Darren Poole – Wales
8. Daniel Hann – West
NP
Chris Pike – Midlands
Lee Upton – North West
Ricky Moore – North East
Stephen Lloyd – Midlands
Simon Edwards – North West
Michael Prendergast – North West

MR CLASS 3

1. Justin Trollope – Wales
2. Joe Walker – North West
3. Rob Clapham – North East
4. Bruce McCall – North
5. Shaun Danby – North
6. William Thomson – Scotland
7. Shaun Watson – North West
8. Carl Robinson – Midlands
NP
Wayne Keene – Wales
Ross Summerside – North
Bradley Burrowes – West
Stephen Bogle – Scotland
Edward Selsby – Midlands
Steve Alder – North West

MR CLASS 2

1. Andrew James – Midlands
2. David Bell – North
3. Barrie Vormawah – North West
4. Andrew Pinnock – South East
5. Ian Wells – North West
6. Gary Wilson – Scotland
7. Paul Mason – North East
8. Peter Lawson – Midlands
9. Darren Smith – North West
NP
Colin Robertson – Wales
Neil Laverick – North
Seamus Warrington – N. Ireland
Julian Viner – Wales
Wayne Lockett – North West

MR CLASS 1

1. Russell Freakley – Midlands
2. Eddie Gray – South East
3. Stuart Garrington – North East
4. Laurie Carr – North East
5. Adrian Sutcliffe – West
6. Colin Beechey – North West
7. Shaun McDonald – West
8. Steve Fairchild – Wales
NP
David Gayle – Scotland
Laurie Geoghegan – West
Paul Morgan – North
Robert Jones – West
Scott Newton – North West